Podróże służbowe - krajowe i zagraniczne


tematyka: turystyka, wyprawy, wakacje, podróże

Podróże służbowe są coraz chętniej wykorzystywane przez pracodawców jako dodatkowy czynnik motywujący dla pracowników.

Dzieje się tak nie dlatego, że pracodawcy lubią mieć pracowników poza biurem, choć w przypadku handlowców może to być istotny czynnik. Dieta za podróż służbową, chociaż ściśle określona co do wysokości, nie jest obciążona podatkiem i nie odprowadza się od niej składek na ubezpieczenie społeczne, dlatego jest dla pracownika dochodem nieopodatkowanym. W razie wątpliwości informacje o tym są dostępne także na http://www.podroze-sluzbowe.pl.

Najczęściej podróże służbowe dzieli się na podróże krajowe i zagraniczne, które będą się różniły właściwie tylko wysokością diety oraz walutą, w jakiej dieta jest wypłacana. Warto jednak pamiętać, że dieta za podróż zagraniczną może być wypłacona w złotówkach, o ile pracownik wyrazi zgodę na wypłatę diety przeliczonej po kursie NBP. W podróży służbowej pracownikowi może się również należeć zwrot kosztów za noclegi czy za przejazd samochodem, o ile pracodawca nie dokonywał rezerwacji noclegów i nie zapewniał biletów na podróż. W przypadku podróży samochodem przejazdy rozliczane są według ustalonych w ustawie stawek za każdy przejechany kilometr (tak zwana kilometrówka).

W czasie podróży służbowej pracownik może również ponosić dodatkowe koszty, które w ciągu 14 dni od zakończenia podróży musi rozliczyć. Wysokość dodatkowych kosztów oraz ich rodzaj może być określony przez pracodawcę. Dodatkowe wydatki mogą dotyczyć opłat za przejazd autostradami czy opłat za przechowanie bagażu.

Jednak nie zawsze dieta przysługuje w pełnej wysokości. W przypadku podróży służbowych krajowych za każdą dobę podróży przysługuje dieta w wysokości 30 zł. Jeśli jednak podróż taka trwa krócej niż dobę, to dieta w pełnej wysokości przysługuje dopiero po 12 godzinach podróży służbowej. W przypadku dłuższych podróży służbowych za rozpoczętą dobę podróży do 8 godzin  przysługuje 50% diety, a po 8 godzinach - dieta w pełnej wysokości. Wysokość diety może być zmniejsza o posiłki, które są np. wliczone do usługi hotelarskiej. Ryczałt w wysokości 150% diety przysługuje pracownikowi, który nie miał zapewnionego noclegu i jednocześnie nie przedstawił rachunków z tego tytułu.

W przypadku podróży zagranicznych wysokość diety jest ustalana według państwa docelowego. W tym przypadku za rozpoczętą dobę podróży dieta przysługuje, analogicznie jak w przypadku podróży krajowych, w określonej wysokości. Podróż trwająca do 8 godzin to 1/3 diety, od 8 do 12 godzin - 1/2 diety, powyżej 12 godzin dieta przysługuje w pełnej wysokości. Jeśli pracownik otrzymał pieniądze na wyżywienie, ale kwota ta jest niższa od przysługującej diety, wówczas wartość ta jest wyrównywana do wysokości diety za podróż służbową zagraniczną.

Zdjęcia naszego reportera
turystyka
wyprawy
wakacje
podróże
turystyka, wyprawy, wakacje, podróże

Trzy nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała na poniedziałek, że wpisała trzy nowe podmioty na listę ostrzeżeń publicznych - Comfort Capital Sp. z o.o. z siedzibą na Pszczynie, Cezar Grupa Sp. z o.o. z siedzibą na Warszawie (obe...

Więcej na ten temat

rss icon Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Szczególnie zagrożone są urządzenia mobilne

Coraz więcej państw zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że główne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa wiąże się z internetem informatyką - podkreśla Moni Stern, dyrektor Checkmarx. Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Eksperci podkreślają, że często wykorzystują przy tym techniki socjotechniczne. Celem bardzo często stają się urządzenia mobilne, słabiej zabezpieczane niż komputery. Hakerzy chętnie sięgają po złośliwe oprogramowania.

rss icon Bez nieprawidłowości na stadninie na Janowie Podlaskim

Zarządzanie prestiżową stadniną koni arabskich na Janowie Podlaskim, gdy jej prezesem był Marek Trela, nie budzi zastrzeżeń - jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, takie wnioski płyną z ekspertyzy biegłych, sporządzonej na potrzeby prokuratury. Śledztwo na tej sprawie prowadzą prokuratorzy z Lublina.

rss icon VII Europejski Kongres Finansowy, 5-7 czerwca 2017, Sopot

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych na Warszawie we współpracy z Izbą Domów Maklerskich zapraszają na Debatę Okrągłego Stołu: RYNEK KAPITAŁOWY JAKO WAŻNY ELEMENT STRATEGII ODPOWIEDZIALNEGO ROZWOJU organizowaną na ramach VII Europejskiego Kongresu Finansowego na Sopocie.

Zobacz także:

Copyright ©2017. rev. 4.0. [ ]

październik 2015 wrzesień 2015 sierpień 2015 marzec 2015 styczeń 2015 lipiec 2014 czerwiec 2014 kwiecień 2014 wrzesień 2012 sierpień 2012 0