Podróże służbowe - krajowe i zagraniczne


tematyka: turystyka, wyprawy, wakacje, podróże

Podróże służbowe są coraz chętniej wykorzystywane przez pracodawców jako dodatkowy czynnik motywujący dla pracowników.

Dzieje się tak nie dlatego, że pracodawcy lubią mieć pracowników poza biurem, choć w przypadku handlowców może to być istotny czynnik. Dieta za podróż służbową, chociaż ściśle określona co do wysokości, nie jest obciążona podatkiem i nie odprowadza się od niej składek na ubezpieczenie społeczne, dlatego jest dla pracownika dochodem nieopodatkowanym. W razie wątpliwości informacje o tym są dostępne także na http://www.podroze-sluzbowe.pl.

Najczęściej podróże służbowe dzieli się na podróże krajowe i zagraniczne, które będą się różniły właściwie tylko wysokością diety oraz walutą, w jakiej dieta jest wypłacana. Warto jednak pamiętać, że dieta za podróż zagraniczną może być wypłacona w złotówkach, o ile pracownik wyrazi zgodę na wypłatę diety przeliczonej po kursie NBP. W podróży służbowej pracownikowi może się również należeć zwrot kosztów za noclegi czy za przejazd samochodem, o ile pracodawca nie dokonywał rezerwacji noclegów i nie zapewniał biletów na podróż. W przypadku podróży samochodem przejazdy rozliczane są według ustalonych w ustawie stawek za każdy przejechany kilometr (tak zwana kilometrówka).

W czasie podróży służbowej pracownik może również ponosić dodatkowe koszty, które w ciągu 14 dni od zakończenia podróży musi rozliczyć. Wysokość dodatkowych kosztów oraz ich rodzaj może być określony przez pracodawcę. Dodatkowe wydatki mogą dotyczyć opłat za przejazd autostradami czy opłat za przechowanie bagażu.

Jednak nie zawsze dieta przysługuje w pełnej wysokości. W przypadku podróży służbowych krajowych za każdą dobę podróży przysługuje dieta w wysokości 30 zł. Jeśli jednak podróż taka trwa krócej niż dobę, to dieta w pełnej wysokości przysługuje dopiero po 12 godzinach podróży służbowej. W przypadku dłuższych podróży służbowych za rozpoczętą dobę podróży do 8 godzin  przysługuje 50% diety, a po 8 godzinach - dieta w pełnej wysokości. Wysokość diety może być zmniejsza o posiłki, które są np. wliczone do usługi hotelarskiej. Ryczałt w wysokości 150% diety przysługuje pracownikowi, który nie miał zapewnionego noclegu i jednocześnie nie przedstawił rachunków z tego tytułu.

W przypadku podróży zagranicznych wysokość diety jest ustalana według państwa docelowego. W tym przypadku za rozpoczętą dobę podróży dieta przysługuje, analogicznie jak w przypadku podróży krajowych, w określonej wysokości. Podróż trwająca do 8 godzin to 1/3 diety, od 8 do 12 godzin - 1/2 diety, powyżej 12 godzin dieta przysługuje w pełnej wysokości. Jeśli pracownik otrzymał pieniądze na wyżywienie, ale kwota ta jest niższa od przysługującej diety, wówczas wartość ta jest wyrównywana do wysokości diety za podróż służbową zagraniczną.

Zdjęcia naszego reportera
turystyka
wyprawy
wakacje
podróże
turystyka, wyprawy, wakacje, podróże

Kraków: Strabag głównym wykonawcą Unity Center na miejsce "szkieletora"

Do czerwca 2019 r. zakończy się budowa kompleksu biurowego Unity Center, który powstanie na miejsce "szkieletora", czyli niedokończonego biurowca NOT na pobliżu ronda Mogilskiego na Krakowie. Na generalnego wykonawcę inwestyc...

Więcej na ten temat

rss icon T-Mobile Polska liczy na ponowne rozdysponowanie częstotliwości z przetargu z 2007 r.

T-Mobile Polska ocenia, że po tym jak prezes UKE unieważnił przetarg na 1800 MHz z 2007 roku, częstotliwości powinny być ponownie rozdysponowane na drodze aukcji lub przetargu - podała spółka na komunikacie prasowym.

rss icon Stodolak: "Łapówka plus" dla wyborców. Tak wygląda polityka socjalna nie tylko rządu PiS

Polityka wydatków socjalnych to polityka wyborcza - ma zapewnić reelekcję, a nie dobrobyt. Na szczęście dla gospodarki nie zawsze działa tak, jak chcieliby tego rządzący.

rss icon Ministerstwo Finansów chce zastąpić ustawy o PIT CIT trzema nowymi ustawami

Ministerstwo Finansów rozważa wdrożenie kolejnego rewolucyjnego projektu na zakresie przepisów prawa podatkowego. Zmiany mają być zasadnicze, rząd chce bowiem doprowadzić do zastąpienia obecnych ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych prawnych trzema nowymi ustawami regulującymi opodatkowanie dochodów z wynagrodzeń, działalności gospodarczej oszczędności kapitałowych.

Zobacz także:

Copyright ©2017. rev. 4.0. [ ]

lipiec 2017 październik 2015 wrzesień 2015 sierpień 2015 marzec 2015 styczeń 2015 lipiec 2014 czerwiec 2014 kwiecień 2014 wrzesień 2012 sierpień 2012 0