Niezapomniana podróż do Iranu


tematyka: turystyka, wycieczki, urlop

Wybierając się w podróż na Bliski Wschód, musimy liczyć się z tym, że to, co jest przyjęte za normę w Polsce i w krajach zachodnich, nie jest tam tolerowane.

Udając się w podróż do Iranu, który jest krajem fascynującym, trzeba pamiętać, że należy w nim zachować szczególną ostrożność. Jest to państwo policyjne, w miarę bezpieczne, jednak obowiązujące tu prawo jest surowe także dla turystów.

Iran, czyli Islamska Republika Iranu lub inaczej Persja, to kraj położony nad osławioną Zatoką Perską i Morzem Kaspijskim. Sąsiaduje on, między innymi, z Irakiem i Pakistanem. Urzędowym językiem jest tutaj perski, choć można też usłyszeć w Iranie kurdyjski, arabski czy azerski. Każdemu, komu się marzą Iran podróże, zaleca się szczegółowo zapoznać z tutejszymi zwyczajami, ponieważ prawo irańskie jest oparte na prawie koranicznym. Turystki muszą tutaj ubierać się skromnie i tak, by ich ciało było niemal całkowicie osłonięte. Również mężczyźni muszą tu zapomnieć o noszeniu odzieży, która jest u nas standardowa.

Każdy Polak, przed wyjazdem do Iranu, musi mieć wizę. Umożliwia ona pobyt oraz tranzyt przez ten kraj. Musimy czekać na wizę czasami nawet miesiąc.

Niezwykle fascynujące obiekty, które zobaczymy w Iranie, warte są jednak tego, by dostosować się przez jakiś czas do zasad tu panujących. Podróżując po Iranie, trzeba zobaczyć koniecznie Bam - tutaj będziemy podziwiać ruiny starożytnego miasta Arg-é-Bam. Jest to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco, podobnie zresztą jak Czogha Zanbil, czyli stolica królestwa Elam.

Będąc w stolicy kraju, Teheranie, koniecznie musimy zobaczyć Golestan, czyli pałac szachów Iranu. Jest to niezwykle malowniczy zespół pałacowo-parkowy, gdzie znajdują się wspaniałe muzea oraz zabytki. Z pewnością trzeba też zwiedzić starożytne Persepolis oraz Inskrypcję z Behistun i Monaster św. Stefana. Wszystkie te miejsca również są wpisane na listę Unesco.

Zdjęcia naszego reportera
turystyka
wycieczki
urlop
turystyka, wycieczki, urlop

Trzy nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych KNF

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała na poniedziałek, że wpisała trzy nowe podmioty na listę ostrzeżeń publicznych - Comfort Capital Sp. z o.o. z siedzibą na Pszczynie, Cezar Grupa Sp. z o.o. z siedzibą na Warszawie (obe...

Więcej na ten temat

rss icon Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Szczególnie zagrożone są urządzenia mobilne

Coraz więcej państw zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że główne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa wiąże się z internetem informatyką - podkreśla Moni Stern, dyrektor Checkmarx. Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Eksperci podkreślają, że często wykorzystują przy tym techniki socjotechniczne. Celem bardzo często stają się urządzenia mobilne, słabiej zabezpieczane niż komputery. Hakerzy chętnie sięgają po złośliwe oprogramowania.

rss icon Bez nieprawidłowości na stadninie na Janowie Podlaskim

Zarządzanie prestiżową stadniną koni arabskich na Janowie Podlaskim, gdy jej prezesem był Marek Trela, nie budzi zastrzeżeń - jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, takie wnioski płyną z ekspertyzy biegłych, sporządzonej na potrzeby prokuratury. Śledztwo na tej sprawie prowadzą prokuratorzy z Lublina.

rss icon VII Europejski Kongres Finansowy, 5-7 czerwca 2017, Sopot

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych na Warszawie we współpracy z Izbą Domów Maklerskich zapraszają na Debatę Okrągłego Stołu: RYNEK KAPITAŁOWY JAKO WAŻNY ELEMENT STRATEGII ODPOWIEDZIALNEGO ROZWOJU organizowaną na ramach VII Europejskiego Kongresu Finansowego na Sopocie.

Zobacz także:

Copyright ©2017. rev. 4.0. [ ]

październik 2015 wrzesień 2015 sierpień 2015 marzec 2015 styczeń 2015 lipiec 2014 czerwiec 2014 kwiecień 2014 wrzesień 2012 sierpień 2012 0