Niezapomniana podróż do Iranu


tematyka: turystyka, wycieczki, urlop

Wybierając się w podróż na Bliski Wschód, musimy liczyć się z tym, że to, co jest przyjęte za normę w Polsce i w krajach zachodnich, nie jest tam tolerowane.

Udając się w podróż do Iranu, który jest krajem fascynującym, trzeba pamiętać, że należy w nim zachować szczególną ostrożność. Jest to państwo policyjne, w miarę bezpieczne, jednak obowiązujące tu prawo jest surowe także dla turystów.

Iran, czyli Islamska Republika Iranu lub inaczej Persja, to kraj położony nad osławioną Zatoką Perską i Morzem Kaspijskim. Sąsiaduje on, między innymi, z Irakiem i Pakistanem. Urzędowym językiem jest tutaj perski, choć można też usłyszeć w Iranie kurdyjski, arabski czy azerski. Każdemu, komu się marzą Iran podróże, zaleca się szczegółowo zapoznać z tutejszymi zwyczajami, ponieważ prawo irańskie jest oparte na prawie koranicznym. Turystki muszą tutaj ubierać się skromnie i tak, by ich ciało było niemal całkowicie osłonięte. Również mężczyźni muszą tu zapomnieć o noszeniu odzieży, która jest u nas standardowa.

Każdy Polak, przed wyjazdem do Iranu, musi mieć wizę. Umożliwia ona pobyt oraz tranzyt przez ten kraj. Musimy czekać na wizę czasami nawet miesiąc.

Niezwykle fascynujące obiekty, które zobaczymy w Iranie, warte są jednak tego, by dostosować się przez jakiś czas do zasad tu panujących. Podróżując po Iranie, trzeba zobaczyć koniecznie Bam - tutaj będziemy podziwiać ruiny starożytnego miasta Arg-é-Bam. Jest to obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco, podobnie zresztą jak Czogha Zanbil, czyli stolica królestwa Elam.

Będąc w stolicy kraju, Teheranie, koniecznie musimy zobaczyć Golestan, czyli pałac szachów Iranu. Jest to niezwykle malowniczy zespół pałacowo-parkowy, gdzie znajdują się wspaniałe muzea oraz zabytki. Z pewnością trzeba też zwiedzić starożytne Persepolis oraz Inskrypcję z Behistun i Monaster św. Stefana. Wszystkie te miejsca również są wpisane na listę Unesco.

Zdjęcia naszego reportera
turystyka
wycieczki
urlop
turystyka, wycieczki, urlop

Kraków: Strabag głównym wykonawcą Unity Center na miejsce "szkieletora"

Do czerwca 2019 r. zakończy się budowa kompleksu biurowego Unity Center, który powstanie na miejsce "szkieletora", czyli niedokończonego biurowca NOT na pobliżu ronda Mogilskiego na Krakowie. Na generalnego wykonawcę inwestyc...

Więcej na ten temat

rss icon T-Mobile Polska liczy na ponowne rozdysponowanie częstotliwości z przetargu z 2007 r.

T-Mobile Polska ocenia, że po tym jak prezes UKE unieważnił przetarg na 1800 MHz z 2007 roku, częstotliwości powinny być ponownie rozdysponowane na drodze aukcji lub przetargu - podała spółka na komunikacie prasowym.

rss icon Stodolak: "Łapówka plus" dla wyborców. Tak wygląda polityka socjalna nie tylko rządu PiS

Polityka wydatków socjalnych to polityka wyborcza - ma zapewnić reelekcję, a nie dobrobyt. Na szczęście dla gospodarki nie zawsze działa tak, jak chcieliby tego rządzący.

rss icon Ministerstwo Finansów chce zastąpić ustawy o PIT CIT trzema nowymi ustawami

Ministerstwo Finansów rozważa wdrożenie kolejnego rewolucyjnego projektu na zakresie przepisów prawa podatkowego. Zmiany mają być zasadnicze, rząd chce bowiem doprowadzić do zastąpienia obecnych ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych prawnych trzema nowymi ustawami regulującymi opodatkowanie dochodów z wynagrodzeń, działalności gospodarczej oszczędności kapitałowych.

Zobacz także:

Copyright ©2017. rev. 4.0. [ ]

lipiec 2017 październik 2015 wrzesień 2015 sierpień 2015 marzec 2015 styczeń 2015 lipiec 2014 czerwiec 2014 kwiecień 2014 wrzesień 2012 sierpień 2012 0